Stalking - pronásledování |
||
Přihlaste se k odběru novinek z Psychoporadny: 01.05.2017
Urgentně hledám medičku 5., 6. ročník nebo lékařku na výpomoc. Na 602230445. 14.03.2017 PSYCHIATRICKÁ KANCELÁŘ Provedeme znalecká vyšetření pro soudy, policii, pojišťovny, firmy i osoby. 2x znalec ve zdravotnictví odvětví psychiatrie a odvětví ztížení společenského uplatnění a bolestné, konzultantka z psychologie 10.02.2017 Hledám znalce psychology i psychiatry zvl. z Moravy Hledám znalce ke spolupráci, urgentní!! expert.rocek@yahoo.com Vybrané stránky
Články Antidepresivní dilemata Soudní znalec Studie Serotoninový syndrom Deprese Burnout syndrom Antidepresiva O nás Úzkost Zdvojená deprese Panická porucha Poruchy osobnosti Second opinion Psychické poruchy 1 Psychické poruchy 2 Sezónní afektivní porucha Typy životů Depresivní porucha osobnosti Názory zákazníků Stalking - pronásledování Příklad odpovědi Psychoporadna s.r.o. Psycholog Wellness Generalizovaná úzkostná porucha Studie na úzkosti Psychowalkmany |
Z poradny a testů Objednejte konzultaci na nebezpečné pronásledování (stalking)
Definice pro stalkingStalking je
Stalker
Hlavní znaky stalkingu Pachatel systematicky obtěžuje oběť nevyžádanou a nechtěnou pozorností:
Legislativa Legislativa je v tomto problému sterilní. Stalking - nebezpečné pronásledování - není v České republice zakotveno do právního řádu. Trestní zákon je v tomto případě prakticky nepoužitelný. Trestní zákon nebezpečné pronásledování nezná jako pojem ani jako trestný čin. Policie v naší zemi má velmi málo - ba přímo nedostatek - informací o těchto formách obtěžování, neexistují instrukce ani metodické pokyny, jak v těchto případech postupovat (na rozdíl třeba od domácího násilí) a tím policie nemusí vzniklé nebezpečí správně vyhodnotit. Také v podstatě ani neumí kvalifikovaně poradit oběti. Pokud tedy v praxi dojde k pronásledování, může naplnit znaky trestnéhlo činu pouze s dalšími projevy útočníka. Z pohledu občanskoprávního by se pak mohlo jednat o porušování práva na ochranu osobnosti. Z pohledu trestního zákona by mohlo jít např. o trestný čin omezování osobní svobody, (event. porušování domovní svobody), také např. o týrání osoby žijící ve společném bytě nebo domě. Některé z uvedených tr. činů mohou být právě stalkingem doprovázeny, avšak stalking jako takový (samostatně) trestný není. Stalker může například dostat zákaz přiblížit se k oběti na sto metrů. Naproti tomu v USA je stalkerství posuzováno jako trestný čin již od roku 1990. Zde je však třeba říci, že velký nárůst stalkerství jde ruku v ruce s rozvojem internetových technologií, které velmi přejí právě stalkerům. Zde je možné vysledovat technologický náskok USA před Evropou, a tím také stalkingu, protože moderní technologie stalkerům usnadňují jejich práci a rozšířují jejich pole působnosti. Tak zvaní "kyber stalkeři" (kyber stalkers) využívají nepřeberných možností internetu a mobilní komunikace k tomu, aby své oběti vyhledávali, vybírali a později i obtěžovali. Využívat k tomu mohou např. chatů, zápisů do knihy návštěv jednotlivých obětí, zasílání e-mailů, SMS zpráv apod. Navrhované znění paragrafu o stalkingu: ...kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo osobám blízkým, vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje, vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje, omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života nebo zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé v něm vzbudit důvodnou obavu o život nebo zdraví nebo život a zdraví jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li uvedený čin vůči dítěti nebo těhotné ženě, se zbraní nebo nejméne se dvěma osobami. Takové opatření by mohlo u nás platit nejdříve od roku 2010. Příbuzní jsou často iniciátory kontaktu s psychiatrem či policií, mají-li obavy o svého příbuzného, např. dceru.
Kdo jsou stalkeři? Zde je třeba rozlišit tyto situace:
Rozpoznat a odhalit agresora - stalkera nemusí být vůbec jednoduché a mnohdy se to ani nepodaří. I když se může jednat o společensky zcela normální osobu, pravděpodobnější je porucha osobnosti. Jde o osoby psychicky labilní, mnohdy se podceňující, s prvky nezralosti či agresivity, společenské nejistoty, narcistické, žárlivé nebo také chorobně zamilované. Nejjednodušší a snad i nejznámější a také nejčastější druh stalkera zahrnuje ty jednotlivce, kteří byli dříve partneři. V anamnéze je pak častým jevem domácí násilí. Pronásledování může trvat dlouhodu dobu. Nemusí být pronásledována pouze ta která osoba, ale i její příbuzní. Výskyt Odhaduje se, že 2 až 8 % obyvatel se stává obětí stalkingu. Může se jednat především o muže, ale také o ženy. Ty útočí zejména prostřednictvím sms. 74% obětí mají 18-39 years let, když začínají být obětí stalkingu. 87% stalkerů jsou muži. Epizody stalkingu většinou trvají rok nebo méně.
Obrana
Symptomy oběti
Typologie stalkerů
Tato osoba se dopouští pronásledování v důsledku rozčarování a roztrpčení z ukončeného vztahu. Může jít o vztah intimní, rodinný, pracovní či obchodní, není výjimkou i vztah terapeutický. Chování stalkera je následkem jeho touhy obnovit vztah nebo je odplatou, revanší za odmítnutí.
Tento typ touží po vztahu s osobou, která ho zaujala. Předpokládá, že bude její city opětovat. Obvykle si vybírají osoby cizí nebo povrchně známé. Z jejich řad se rekrutuje většina pronásledovatelů celebrit. Neusilují primárně o sexuální vztah, ale dominuje touha po akceptaci uctívanou osobou, např. celebritou. Pronásledovatelé tohoto typu mívají obvykle prázdný život, smyšlený vztah je zpravidla jediným "vztahem" v jejich momentálním životě.
Tento typ chce nějaký poměr, ale nehledá intimitu ani opětovný vztah, ale hledá rande nebo sexuální schůzku. Tuto skupinu tvoří sociálně a interpersonálně málo způsobilí jedinci.
Svou oběť úporně pronásleduje kvůli skutečnému či domnělému zranění, újmě, kterou mu oběť přivodila. Tito stalkeři vynikají ve vyhrožování a zastrašování, bývají až kverulantsky vytrvalí. Obtěžování jim přináší satisfakci, jde jim o moc a kontrolu nad obětí
Jeho cílem je útočné až sexuálně agresivní chování. Vyznačuje se systematičností v postupech, sbírají informace o oběti, fantazírují o útoku. Je nutno dodat, že líčené vzorce chování se vyskytují i u některých sexuálních pachatelů.
|
|
WebConsult.cz 2024 |