Poruchy osobnosti |
||
Přihlaste se k odběru novinek z Psychoporadny: 01.05.2017
Urgentně hledám medičku 5., 6. ročník nebo lékařku na výpomoc. Na 602230445. 14.03.2017 PSYCHIATRICKÁ KANCELÁŘ Provedeme znalecká vyšetření pro soudy, policii, pojišťovny, firmy i osoby. 2x znalec ve zdravotnictví odvětví psychiatrie a odvětví ztížení společenského uplatnění a bolestné, konzultantka z psychologie 10.02.2017 Hledám znalce psychology i psychiatry zvl. z Moravy Hledám znalce ke spolupráci, urgentní!! expert.rocek@yahoo.com Vybrané stránky
Články Antidepresivní dilemata Soudní znalec Studie Serotoninový syndrom Deprese Burnout syndrom Antidepresiva O nás Úzkost Zdvojená deprese Panická porucha Poruchy osobnosti Second opinion Psychické poruchy 1 Psychické poruchy 2 Sezónní afektivní porucha Typy životů Depresivní porucha osobnosti Názory zákazníků Stalking - pronásledování Příklad odpovědi Psychoporadna s.r.o. Psycholog Wellness Generalizovaná úzkostná porucha Studie na úzkosti Psychowalkmany |
Chat:Toto je jedna z nejnavštěvovanějších stránky Psychoporadny CZ. Zde je vstup na úvodní stránku.
Výhody objednávky v Psychoporadně CZ
1. Ke konzultacím, opakovaným konzultacím, minikonzultacím a komunikaci komunikačními programy (Skype, ICQ) písmem nebo hlasově je na výběr psycholog nebo psychiatr nebo obojí Jiné
Tip z Poradny a testů
Tip z Lékárny
Tip z Psychoshopu
Definice - poruchy osobnosti
F60 Diagnostická vodítka (a) výrazně disharmonické postoje a chování, zahrnující obvykle několik oblastí funkcí, např. afektivitu, vzrušivost, kontrolu impulzivity, způsoby vnímání, myšlení a styl vztahů k ostatním lidem, (b) abnormální vzorec chování je trvalý, dlouhodobý a není omezen na epizody duševního onemocnění, (c) vzorec abnormálního chování ovlivňuje celou osobnost a je jasně maladaptivní v širokém rozsahu osobních a sociálních situací, (d) shora uvedené projevy se vždy objevují během dětství nebo dospívání a pokračují do dospělosti, (e) porucha vede ke značné osobní nepohodě, ale to může být zřejmé až v pozdějším průběhu, (f) porucha je obvykle, ale ne vždy, sdružena s významným zhoršením výkonu jak v zaměstnání, tak ve společenské oblasti. Pro různé kultury by mělo být nezbytné vyvinout specifické soubory kritérií s ohledem na sociální normy a závazky. Pro diagnózu kteréhokoli níže uvedeného subtypu se vyžaduje jasný důkaz, že jsou přítomny nejméně tři z rysů nebo způsobů chování, uvedených v klinickém popisu.
(a) nadměrnou citlivostí k odstrkování a odbytí, (b) tendencí k trvalé zášti, tj. odmítání odpustit urážky, uraženou ješitnost, bezpráví a zlehčování, (c) podezřívavostí a sklonem překrucovat a chybně interpretovat neutrální nebo přátelské akce druhých jako nepřátelské nebo pohrdavé, (d) bojovným a úporným smyslem pro osobní práva bez ohledu na bezprostřední situaci, (e) opakovaným neoprávněným podezříváním, pokud jde o sexuální věrnost manželského nebo jiného sexuálního partnera, (f) sklonem ke zdůrazňování důležitosti vlastní osoby, projevující se trvalým vztahováním všeho ke svému já, (g) zabýváním se nepodloženým „konspiračním“ vysvětlováním událostí kolem sebe nebo ve světě vůbec. Zahrnuje:
(a) málo činností, pokud vůbec nějaké, skýtá potěšení, (b) emoční chlad, odstup nebo oploštělá afektivita, (c) omezená schopnost vyjadřovat vřelé, něžné city nebo zlobu vůči jiným lidem, (d) zjevná lhostejnost ke chvále a kritice, (e) malý zájem o sexuální zážitky s jinou osobou (když se vezme v úvahu věk), (f) téměř neměnná přednost samotářským činnostem, (g) nadměrné zaměstnávání se fantazií a introspekcí, (h) nedostatek blízkých přátel nebo důvěrných vztahů (nebo jenom jeden) a nedostatek touhy po takových vztazích, (i) výrazná necitlivost pro převládající společenské normy a konvence.
F60.2 Dissociální porucha osobnosti (a) nelítostný nezájem o city druhých, (b) neotřesitelný a trvalý postoj nezodpovědnosti a bezohlednosti vůči společenským normám, pravidlům a závazkům, (c) neschopnost udržet trvalé vztahy při schopnosti je bez nesnází vytvářet, (d) velmi nízká tolerance k frustraci a nízký práh pro uvolnění agrese, včetně násilí, (e) neschopnost zakoušet vinu a poučit se ze zkušenosti, zvláště z trestu, (f) výrazné tendence ke svádění viny na jiné nebo poskytování plauzibilních racionalizací pro chování, které jedince přivádí do konfliktů se společností. Jako přidružený rys může být přítomna přetrvávající iritabilita. Diagnózu mohou dále podporovat poruchy jednání během dětství a dospívání, ačkoliv nemusí být trvale přítomny. Zahrnuje:
F60.30 Impulzivní typ Zahrnuje:
Zahrnuje:
Zahrnuje:
(a) pocity nadměrných pochyb a opatrnosti, (b) nadměrným zabýváním se detaily, pravidly, seznamy, pořádkem, organizací nebo plánem, (c) perfekcionizmem, který je na úkor splnění úkolu, (d) nadměrnou svědomitostí, skrupulantstvím, nevhodným zabýváním se produktivností na úkor radostí a interpersonálních vztahů, (e) puntičkářstvím a sociální konvenčností, (f) rigiditou a paličatostí, (g) nerozumným vyžadováním, aby se jiní podřizovali pacientovu způsobu práce nebo nerozumným odporem vůči způsobu práce druhých, (h) vtíravými a nevítanými myšlenkami nebo podněty. Zahrnuje:
(a) trvalými a pronikavými pocity napětí a obav, (b) přesvědčením o vlastní sociální nešikovnosti, nedostatku osobní přitažlivosti nebo inferioritě vzhledem k jiným, (c) nadměrným zabýváním se tím, že bude kritizován nebo odmítnut v sociálních situacích, (e) nechutí stýkat se s lidmi, pokud není jisté, že bude oblíben, (f) omezením v životním stylu kvůli potřebě fyzické jistoty, (g) vyhýbání se sociálním a pracovním činnostem, které zahrnují významný mezilidský styk, a to ze strachu před kritikou, nesouhlasem či odmítnutím. Přidružené rysy mohou zahrnout přecitlivělost na odmítnutí a kritiku.
(a) povzbuzováním jiných lidí nebo dovolováním jim, aby za něho přebírali odpovědnost za důležitá životní rozhodnutí, (b) podřizováním vlastních potřeb jiným osobám, na nichž je závislý, a přílišným vyhovováním jejich přáním, (c) neochotou vznášet byť rozumné požadavky na lidi, na nichž je závislý, (d) pocity, že není ve své kůži, když je sám, následkem přehnaných obav, že není schopen starat se sám o sebe, (e) stálými obavami, že bude opuštěn osobu, ke které má těsný vztah a že se bude muset starat sám o sebe, (f) omezením schopnosti dělat všední rozhodnutí bez nadměrného množství rad a ujišťování druhými. Přidružené rysy mohou zahrnout vnímání sebe sama jako bezmocného, nekompetentního, bez životní síly. Zahrnuje:
Zahrnuje: F60.9 Porucha osobnosti nespecifikovaná
F61
|
|
WebConsult.cz 2024 |