Schizoidní nebo schizotypní |
||
Přihlaste se k odběru novinek z Psychoporadny: 01.05.2017
Urgentně hledám medičku 5., 6. ročník nebo lékařku na výpomoc. Na 602230445. 14.03.2017 PSYCHIATRICKÁ KANCELÁŘ Provedeme znalecká vyšetření pro soudy, policii, pojišťovny, firmy i osoby. 2x znalec ve zdravotnictví odvětví psychiatrie a odvětví ztížení společenského uplatnění a bolestné, konzultantka z psychologie 10.02.2017 Hledám znalce psychology i psychiatry zvl. z Moravy Hledám znalce ke spolupráci, urgentní!! expert.rocek@yahoo.com Vybrané stránky
Články Antidepresivní dilemata Soudní znalec Studie Serotoninový syndrom Deprese Burnout syndrom Antidepresiva O nás Úzkost Zdvojená deprese Panická porucha Poruchy osobnosti Second opinion Psychické poruchy 1 Psychické poruchy 2 Sezónní afektivní porucha Typy životů Depresivní porucha osobnosti Názory zákazníků Stalking - pronásledování Příklad odpovědi Psychoporadna s.r.o. Psycholog Wellness Generalizovaná úzkostná porucha Studie na úzkosti Psychowalkmany |
Lékařská terminologie je mnohdy problematická. Mezi termíny schizoidní a schizotypní jsou velké rozdíly. První z nich
F60.1 Schizoidní porucha osobnosti (a) málo činností, pokud vůbec nějaké, skýtá potěšení, (b) emoční chlad, odstup nebo oploštělá afektivita, (c) omezená schopnost vyjadřovat vřelé, něžné city nebo zlobu vůči jiným lidem, (d) zjevná lhostejnost ke chvále a kritice, (e) malý zájem o sexuální zážitky s jinou osobou (když se vezme v úvahu věk), (f) téměř neměnná přednost samotářským činnostem, (g) nadměrné zaměstnávání se fantazií a introspekcí, (h) nedostatek blízkých přátel nebo důvěrných vztahů (nebo jenom jeden) a nedostatek touhy po takových vztazích, (i) výrazná necitlivost pro převládající společenské normy a konvence.
Oproti tomu schizotypní porucha patří nikoliv mezi poruchy osobnosti, ale do okruhu schizofrenie, schizotypních poruch a poruch s bludy (F20-29).
(a) nepřiměřené nebo omezené emoční reakce (nemocný vyhlíží chladně a povzneseně), (b) chování nebo vzezření je podivné, výstřední nebo zvláštní, (c) chudý vztah k jiným lidem a sklon k sociálnímu stažení, (d) podezíravost nebo vztahovačné myšlení, (e) podezření na paranoidní bludy, (f) obsedantní ruminace bez vnitřní schopnosti odporu, často s dysmorfofobickým, sexuálním nebo agresivním obsahem, (g) občasné somatosenzorické iluze a depersonalizační a derealistické zážitky, (h) vágní, obřadné, metaforické, komplikované a často stereotypní myšlení a řeč bez masivní inkoherence, (i) občasné přechodné, jakoby psychotické epizody s intenzivními bludy, sluchové nebo jiné halucinace a bludům podobné představy, vznikající obvykle bez vnějšího stimulu. Porucha má trvalý průběh s kolísavou intenzitou. Někdy se rozvine do jasné schizofrenie. Není určitý začátek a obvykle je vývoj a průběh jako u poruchy osobnosti. Je častější u jedinců, kteří jsou geneticky příbuzní se schizofreniky, a má se zato, že tento stav je částí genetického “spektra” schizofrenie. Diagnostická vodítka Zahrnuje:
|
|
WebConsult.cz 2024 |